معرفی شرکت فولادین ذوب آمل (فـــذا)

شرکت فولادین ذوب آمل ( فــذا ) به لطف خداوند متعال از سال 1379 در زمینی به مساحت 40000 مترمربع واقع در شهرک صنعتی آمل و سطح زیربنای 33000 مترمربع فضای تولیدی و ستادی با هدف تولید انواع قطعات چدنی و فولادی با ظرفیت 77700 تن در سال و تولید مقاطع فولادی با ظرفیت 100000 تن در سال بمنظور خودکفایی و اشتغال زایی فعالیت می نماید .

خطوط تولید

شرکت فــذا از قالبگیری به روش ماسه تر با خطوط مدرن اروپایی نظیر HWS , Disa , Hansberg برای تولید قطعاتی که تیراژ انبوه دارند استفاده می کند و همچنین قالبگیری قطعات با ابعاد بزرگ و وزن بالا با روش Co2 ، تحت خلاء و فوران انجام می پذیرد . رنج وزنی تولیدات این شرکت از 1 کیلوگرم تا 20 تن می باشد .

همچنین عملیات ماسه سازی در سند پلانت های Orthos به وسیله میکسر های Eirich DW29/5 به ظرفیت 110 تن در ساعت و میکسر Eirich RV24 به ظرفیت 66 تن در ساعت و میکسر Disa SAM10-85 به ظرفیت 60 تن در ساعت انجام می شود .

واحد ذوب

شرکـت فـــذا جهت ذوب سـازی فرایند تولید از کــوره های الـقایی الکتــروترم (شش بوته) و کــوره یونکر (دو بوته) و کوره MIT (سه بوته) و کوره قوس الکتریک استفاده می کند که در مجموع با داشتن 12 بوته ظرفیت 40 تن ذوب در ساعت را محقق می سازد .

همچنین نگهداری ذوب در هولدر 16 و 50 تنی و ذوب ریزی با اتوپورینگ های یونکر 6 و 12 تنی و ذوب ریز اتوماتیک HWS نصب شده روی خطوط قالب گیری صورت می گیرد .

ماهیچه گیری

جهت تولید ماهیچه های مورد نیاز علاوه بر روش های دستی از دستگاه های Cold Box ، Hot Box استفاده می شود که این دستگاه ها شامل :

Hansberg Cold Box ( 25 MP ) – Mavrex Cold Box ( 25 MP Dual )

Disa Cold Box ( 40 MP ) – Tabriz Cold Box (25 MP) – Hot Box Core Shooter (15 MP)

تمیز کاری

عملیات شات پلاست ، سنگ زنی ، سند پلاست و شات پینینگ بمنظور آماده سازی قطعه جهت ارسال به ایستگاه های کاری بعدی و یا ایستگاه ماشینکاری انجام می شود . شات پلاست های موجود در شرکت فـــذا از نوع بچی و کانتینیوس با مارک های Disa وWheelabrator می باشند . جهت پلیسه گیری و تمیز کاری سطحی در این کارخانه از ماشین های مخصوص Maus استفاده می گردد . همچنین عملیات رنگ پاشی الکترو استاتیک و غوطه وری برای قطعات سفارشی انجام می پذیرد .

کنترل کیفیت

آزمایشگاه شرکت فولادین ذوب آمل ( فــــذا ) با بهره گیری از نیروی انسانی مجرب و توانمند و تجهیزات و امکانات مناسب و بروز دنیا کلیه فرایند های مرتبط با کیفیت محصول تمام شده را کنترل و پایش می نماید . کلیه مواد ورودی موثر بر کیفیت محصول نهایی شامل فروآلیاژها ، ماسه ، بنتونیت ، پودر زغال ، قراضه ، جوانه زا و ... مورد بررسی قرار گرفته و پس از مطابقت با شناسنامه مهندسی مجوز استفاده در فرایند تولید را اخذ می نماید . کلیه فرایند های حین تولید شامل آنالیز ذوب ریخته گری شده ، خواص ماسه قالبگیری مانند تراکم ، رطوبت ، نفوذ گاز ، میزان استحکام فشاری ، درصد خاک و مقدار بنتونیت فعال و ... مورد آزمون قرار می گیرد . همچنین محصول نهایی تولید شده از لحاظ ساختار متالوگرافی و خواص مکانیکی ( شامل استحکام کششی ، میزان مقاومت به ضربه و مقدار سختی ) مورد بررسی دقیق و ارزیابی قرار می گیرد .

کلیه قطعات ایمنی تولید شده در شرکت فولادین ذوب آمل (فـــذا ) تحت بازرسی صد در صد آزمون های غیر مخرب شامل تست اِدی کارِنت برای بررسی سختی قطعات ، تست ذرات مغناطیسی برای بررسی صحت ظاهری قطعات و عاری از ترک بودن و تست التراسونیک برای اطمینان از ساختار مناسب قرار می گیرد .

آزمایشگاه فولادین ذوب آمل ( فـــذا )در راستای افزایش دامنه کاری در زمینه کنترل ابعادی ، خود را مجهز به سیستم اندازه گیریCMM نموده است که با استفاده از مدرن ترین دستگاه روز دنیا Accura Zeiss این فرایند انجام می گیرد .

آزمایشگاه شرکت فـــذا در راستای ارائه نتایج صحیح و با دقت بالا ، مبادرت به اخذ گواهینامه ISO 17025 و آزمایشگاه همکار از اداره استاندارد و همچنین تاییدیه ساپکو را نموده است و کلیه فعالیت های درون واحدی آزمایشگاه مطابق با استاندارد های ذکر شده می باشد .

واحد تحقیقات و توسعه

واحد تحقیقات و توسعه با در اختیار داشتن نرم افزار SUT Cast می تواند رفتار ذوب را در قالب شبیه سازی کند و با آنالیز و بررسی آن اقدام به طراحی تکنولوژی جهت ساخت مدل نماید . همچنین برای مدلسازی از دستگاه 3D Printer شرکت ZCorp استفاده می شود .

تقدیرنامه - گواهینامه

تولیدات

تولیدات این شرکت شامل دامنه وسیعی از قطعات فولادی و چدنی نشکن با شناسه های

GGG 40 تاGGG 80 چـدن خاکسـتری با شـناسه های GG 15 تا GG 35 و چدن آلــیاژی با آنالـیز های GM 246 , Ni-Hard , High-Cr می باشد .

قطعات خودرو :

گروه پژو و سمند : قطعات ایمنی اکسل ( پایه اتاق ، بازویی چرخ ، سگدست ) ، دیسک ترمز ، کاسه چرخ ، کالیبر ، میل لنگ ، منیفولد دود موتور ، فلایویل ، کپه و ...

گروه نیسان : توپی نیسان ، پوسته جعبه فرمان ، میل لنگ ، کاسه چرخ و ...

گروه پراید : سگدست ، هوزینگ ، دیسک ترمز ، کاسه چرخ ، میل لنگ ...

دسته موتور زانتیا

گروه رنو : دیسک ترمز ، میل لنگ ، سگدست و ...

قطعات معدنی ، سیمانی و راهسازی

صنایع سیمان : انواع فولاد های نسوز و ضد سایش High-Cr ، Ni-Hard و منگنزی نظیر لاینرها ، چکش کلینکر شکن ، چکش آسیاب ، زیگمنت ها ، یاتاقان ، غلطک ها ، پوسته غلطک ، گلوله های سیمان و ...

صنایع معدنی ، راهسازی و سنگ شکن ها : انواع ناخن ، تیغه گریدر ، لودر و بولدوزر ، شانه فک شاتون ، کانکیو ، فک بند ، منتیل ، چکش ماسه ساز ، چکش کوبیت ، هد سنتر و ...

صنایع مس : گلوله های آسیاب ، صفحه زیگمنت ، انواع ناخن و ...

صنایع آب و فاضلاب :

انواع شیر های فولادی و چدنی از ''2 الی ''100 ، محفظه های پمپ دو مکشی و تک مکشی از

500x800 میلی متر ، فولاد کربنی ، نایرزیست ، چدن نشکن و ...

صنایع نفت ، گاز و شیمیایی

صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی : انواع شیر های نایرزیست از ''2 الی ''25 ، شیرهای گازی ، فولاد کربنی مطابق استاندارد ، فلانج های فولادی مطابق استاندارد و ...

صنایع شیمیایی : دیگ تغلیظ قطعات High-Si ، تیغه های میکسر و ...

لوازم خانگی : شعله پخش کن گاز ، بدنه کمپرسور یخچال و ...

صنایع قالبسازی و پرس شاپ : سمبه ماتریس قالب های پرس ، فک بند و ...

ماشینکاری

دستگاه ماشینکاری مخصوص WEISSER

این دستگاه قابلیت ماشینکاری انواع دیسک ترمز خودرو های مختلف با دقت 0.001 میلیمتر قطر کارگیر این دستگاه از 150 میلیمتر الی 300 میلیمتر می باشد .

دستگاه تراش COMEV CNC

این دستگاه قابلیت ماشینکاری انواع قطعات فولادی و چدنی در اشکال مختلف با دقت 0.001 میلیمتر و قطر کارگیر 700 میلیمتر را دارا می باشد .

دانشگاه علمی و کاربردی ( فـــذا )

مرکز فــــذا در سال 1382 با مجوز از وزارت علوم و فناوری تاسیس شده است که در حال حاضر حدود 2000 دانشجو در 35 رشته مختلف در مقاطع کارشناسی ارشد ، کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل می باشند و فارغ التحصیلان دانشگاه فـــذا در بسیاری از واحد های تولیدی و تحقیقاتی از جمله کارخانه فولادین ذوب آمل ( فـــذا ) مشغول بکار شده اند .

دانشجویان در این واحد دانشگاهی در رشته های ذیل توسط اساتید مجرب و با استفاده از کارگاه های آموزشی مجهز در حال آموزش می باشند :

سایت دانشگاه علمی - کاربردی فـــذا